Resultat för placerade hundar på inofficiell utställning 17 juli 2022!

Foto: Ursula Brehmer © Tellusdream   

Klicka på bilderna för att se dem i större format    

Här kan du ladda ner katalogen

Bilder från denna helg får användas på social medier, men får inte på något sätt beskäras

och fotografens namn ska framgå.

BIR: Tellusdream Islakkur, äg. Ursula Brehmer o Lasse Österlund

BIM: Dranga Diva, äg. Wilfred o Ulrikke Olsen


BIR-Veteran: Tellusdream Islakkur, äg. Ursula Brehmer o Lasse Österlund

BIM-Veteran: HraunbaejarEir, äg. Elisabeth Andersson


BIR-Valp 4-6 mån: Keilafells Flóki Eldurson, äg. Lotta Eriksson


BIR-Valp 6-9 mån: Vestanvindur Náttadís Bjartsdóttir, äg. Vanja Elsilä

BIM-Valp 6-9 mån: Vestanvindur Nökkvi Bjartsson, äg. Isabel Lindberg


Valpklasshanar 4-6 mån

1: Keilafells Flóki Eldurson, äg. Lotta Eriksson


Valpklass hanar 6-9 mån

1: VestanvindurNökkvi Bjartsson, äg. Isabel Lindberg

2: Joneshill´sGautur Strengursson, äg. Lina Longberg

3: Vestanvindur Narfi Bjartsson, äg. Gun Jerlström


Valpklass tikar 6-9 mån

1: Vestanvindur Náttadís Bjartsdóttir, äg. Vanja Elsilä

2: Joneshill´s Gambra Strengursdottir, äg. Elisabeth Andersson


Juniorklass hanar

1: JackPine´s Islenski Garpur, äg. Bengt Friberg

2: Kolsholts Islands Tindur, äg Bryndis Bragadottír

3: Vestanvindur Moldi Grimsson, äg. Sara Rietz

4: JackPine´s Islenski Flóki, äg Jennifer Lindell


Juniorklass tikar

1: JackPine´sIslenska Fenja, äg. Ylva Bengtsson

2: JackPine´sIslenska Gýdja, äg. Beatrice Linebratt

3: JackPine´s Islenska Gleida, äg. Bengt Friberg

4: TellusdreamUnna, äg. Maria Eilertz


Vuxenklass hanar

1: Surtsey´s Skolli, äg. Wilfred o Ulrikke Olsen

2: Smårsgården Rökkvi, äg. Ursula Brehmer o Lasse Österlund

3: JackPine´s Islenski Bangsi, äg. Lena Isaksson

4: Tellusdream Ófsi, äg. Lena Isaksson


Vuxenklass tikar

1: Dranga Diva, äg. Wilfred o Ulrikke Olsen

2: TellusdreamTibrá äg. Ursula Brehmer o Lasse Österlund

3: JackPine´s Islenska Assa, äg. Bengt Friberg

4: TellusdreamKaera, äg. Bengt Friberg


Veteranklass hanar

1: Tellusdream Islakkur, äg. Ursula Brehmer o Lasse Österlund

2: Vestanvindur Bjarki Samursohn, äg. Anne-Marie Johansson


Veteranklass tikar

1: Hraunbaejar Eir, äg. Elisabeth Andersson


Bästa hanhundsklass (BHKL)

1: Tellusdream Islakkur, äg. Ursula Brehmer o Lasse Österlund

2: JackPine´sIslenski Garpur, äg. Bengt Friberg

3: Surtsey´s Skolli, äg. Wilfred o Ulrikke Olsen

4: Smårsgården Rökkvi, äg. Ursula Brehmer o Lasse Österlund


Bästa tikklass (BTKL)

1: Dranga Diva, äg. Wilfred o Ulrikke Olsen

2: Tellusdream Tibrá äg. Ursula Brehmer o Lasse Österlund

3: JackPine´s Islenska Assa, äg. Bengt Friberg

4: Tellusdream Kaera, äg. Bengt Friberg


Övriga deltagande hundar blev oplacerade!